Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen ‘Sleeve Gastrektomi’, laparoskopik operasyonla mide hacmini küçülten bir obezite cerrahi tekniğidir. Yüksek Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ve yüksek riskli hastalar için güvenli kilo kaybı açısından etkili bir cerrahi yöntem olan tüp mide ameliyatı, mide gövdesinin büyük bir bölümünün çıkarılması işlemidir. Operasyonda midenin en çok esneyip genişleyen ve iştahı yöneten kısmı çıkartılmaktadır. Bu ameliyatla mide hacmini azaltma yoluyla alınan gıda miktarının da düşürülmesi hedeflenir. Tüp mide ameliyatı son zamanlarda uygulanan en yaygın cerrahi kilo verme yöntemlerinden biridir.

Tüp Mide Ameliyatı ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Tüp mide ameliyatı sonrasında; hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesine de bağlı olarak fazla kilonun genellikle yüzde 70 – 80’inin verilebilmesi hedeflenmektedir.

Sleeve Gastrektomi sonrasında hasta fazla kilosunun;

 • İlk 3 ay; % 35 – 40’ını,
 • İlk 6 ay; % 50 – 60’ını,
 • İlk yıl ise % 60 – 70’ini vererek, hedeflenen en düşük kilosuna ulaşabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Doktorunuz, preoperatif dönemde istenecek bir dizi tıbbi test ve muayenenin ardından tüp mide ameliyatına karar verir. Bu dönemde kullanmış olduğunuz tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlarınız başta olmak üzere obeziteye bağlı hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler gibi hastalıklarınızda değerlendirilecektir. Tüm bu değerlendirmeler hem ameliyata hazır olmanıza yardımcı olacak hem de ameliyat sonrasında karşılaşılabilecek sorunları en aza indirecektir.

Kilo verme amacıyla yapılan tüp mide ameliyatı; belli ilaçları kullanan, aşırı alkol tüketen, hayatının kalanında diyet ve egzersiz alışkanlıklarında değişiklik yapamayacak durumda olan kişilere önerilmemektedir. Bu nedenle operasyon öncesinde doktorunuzun tüp mide ameliyatının sizin için iyi bir seçenek olduğundan emin olması gerekecektir.

Ameliyatın risk oluşturmadığı doğrulandıktan sonra ise sizden sigarayı veya kanama riskini artıran bazı ilaçları almayı bırakmanız istenecektir. Doktorunuz tarafından ameliyat öncesinde kaydolmanız önerilen Bariatrik Cerrahi Eğitim Programı; gerek ameliyat öncesi gerekse de ameliyat sonrası yaşam için hazır olmanıza yardımcı olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı; genel anestezi altında laparoskopik yöntemlerle yapılan bir ameliyat türüdür. Bu nedenle hastanın bilinci ameliyat süresince kapalı olmaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda cerrah, hastanın karnında açılan 0.5 cm’lik deliklerden kamera ve tedavi araçlarını karın bölgesine göndererek tedaviyi gerçekleştirir. Tüp mide ameliyatı, laparoskopik olarak karına girilip, midenin yüzde 75 – 80’inin alınması uygulamasıdır. Yaklaşık 1 saat süren operasyonda midenin içine küçük bir tüp yerleştirildiği için midenin inceliğinin de korunması sağlanmış olur.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen ‘Sleeve Gastrektomi’, bütün majör cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi bazı risklere sahiptir. Ameliyatın oluşturduğu risk faktörü hastanın yaşı ve kilosuna göre değişiklik göstermektedir.

Tüp mide ameliyatının başlıca riskleri şu şekildedir:

 • Tüp mide ameliyatının ardından ileri evrede reflü sorunu yaşanabilir.
 • Tüp şekline sokulan mide genişleyebilir.
 • Midenin genişlemesine bağlı olarak kilolar geri alınabilir.
 • Mide boşalma güçlüğünün yanı sıra hastanın karnında şişme, bulantı veya kusma gibi sorunlar olabilir.
 • Erken evrede en çok korkulan risk kaçak problemleridir.
 • Mide kanaması ve karın içerisinde kanama riskleri bulunmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatının Fiyatları Nasıldır?

Laparoskopik operasyonla mide hacmini küçülten bir obezite cerrahi tekniği olan tüp mide ameliyatı fiyatını belirleyen birkaç etken bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatının ardından yaşanabilecek komplikasyonlar için donanımlı bir hastanenin tercih edilmesi bu nedenle oldukça önemlidir. Ayrıca ameliyattan sonra hastanede ve yoğun bakımda kalış süresi de tüp mide ameliyatı fiyatını etkileyen başlıca faktörler arasındadır.

Ameliyat Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatının başarısında hastanın yeni yaşam tarzını benimsemesinin yanı sıra metabolizma ve endokrinoloji uzmanlarıyla iş birliği içinde oluşturulan diyet programına uyması ve gerektiği takdirde besin, vitamin ve mineral takviyelerini düzenli olarak kullanması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle tüp mide ameliyatından sonraki beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri en önemli etkenlerin başında gelmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenmede dikkat edilmesi gereken başlıca kurallar şu şekildedir;

 • Gazlı içecekler ömür boyu yasaktır.
 • Tüp mide ameliyatından sonra özellikle ilk 21 gün sıvı beslenilmesi gerekmektedir.
 • Sıvı ve katı gıdalar aynı anda kesinlikle tüketilmemelidir. Yani yemekten 30 dk önce sıvı alımı kesilmeli, yemek sırasında(çorba hariç) sıvı içilmemeli ve 30 dk sonra sıvı alımına başlanmalıdır. Bunun sebebi zaten hızlı olan mide boşalmasını birde sıvı alarak dahada hızlandırmamak, besinlerin hızlıca bağırsağa geçerek Dumping sendromu oluşturmasına engel olmaktır.
 • Sebze ve yeşilliklerden oluşan salata, meyve ve kuruyemiş beslenme düzeninde kesinlikle ihmal edilmemelidir.
 • Hayvansal veya bitkisel proteinden yüksek gıdalar tüketilmelidir.
 • Günde en az 3 ana, 2 ara öğün olacak şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Tüp mide ameliyatından sonraki süreç; laparoskopik cerrahi sayesinde daha konforlu geçmektedir. Küçük kesilerden dolayı daha az ağrı duyulduğu için iyileşme süreci de oldukça hızlı olmaktadır. Yapılan kontrol ve tetkiklerden sonra hasta çoğunlukla ameliyattan sonraki birkaç gün içerisinde taburcu edilmektedir.

Operasyondan 1 hafta sonra basit gündelik işlerinizi halledebilirsiniz. Tam anlamıyla eski yaşama dönmek için ideal süre çoğunlukla 1 aydır. 1, 3, 6 ve 12. aylarda kontroller yapılmaktadır.

İlk ayda ortalama 20 kilo verilmesi beklenir. 1 yılın sonunda ise sağlıklı beslenen ve düzenli egzersiz yapan kişilerin fazla kilolarının yüzde 70 – 80’lik kısmından kurtulmuş olduğu gözlenmektedir.