Bariclip / Gastric Clip / Dikey Mide Kelepçesi

Obezite gerçekten de dünya çapında hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Tüp mide ve gastrik bypass gibi bariatrik cerrahilerin kilo vermede ve obezite ile ilişkili altta yatan sağlık koşullarını iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu işlemler, ileri derecede obez olan ve ameliyatsız kilo verme yöntemleriyle başarılı olamayan bireyler için yaşam beklentisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Minimal invaziv bir yaklaşım olarak bu yeni laparoskopik prosedür, klips benzeri bir cihaz (BariClip) kullanarak geleneksel cerrahi prosedürlere bir alternatif sunmayı amaçlamaktadır.

BariClip, mide duvarının çevresine yerleştirilerek gıda kapasitesini kısıtlamak için silikon kaplı titanyum bir aletin kullanıldığı laparoskopik bir ameliyattır. Bu teknik tüp mide ameliyatına benzer bir etki elde etmeyi amaçlar, ancak cerrahi olarak midenin bir kısmını çıkarmak yerine, BariClip gastroplasti klipsi midenin diklemesine önemli bir kısmını devre dışı bırakacak şekilde sabitlendiği için mide hacminin kısıtlanmasına ve erken doymaya neden olur.

BariClip prosedürü, gastrointestinal sistemin bütünlüğünü bozmadan veya herhangi bir kısa yol açmadan daha az gıda tüketimine ve vücut tarafından daha az emilime yol açarak erken tokluk hissine neden olur.

BariClip hastalarında beklenen ortalama kilo kaybı, fazla kilolarının yaklaşık %30-35’i kadardır. Buna karşılık, tüp mide ameliyatı olan hastalar, fazla kilolarının ortalama %70-80’inden fazlasını kaybederek daha belirgin kilo kaybı yaşama eğilimindedir. Bununla birlikte BariClip’in geç dönem sonuçları henüz bilinmemektedir. Herhangi bir kilo verme prosedürünün etkinliğinin, kişinin başlangıç ​​ağırlığı, diyet ve yaşam tarzı değişikliklerine, hastanın tedaviye uyumuna ve altta yatan sağlık koşulları gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğunu akılda tutmak önemlidir. Kişiye özel koşullara bağlı olarak farklı kilo verme prosedürlerinin uygunluğu ve potansiyel sonuçları hakkında kişiselleştirilmiş bilgi ve rehberlik sağlayabilecek nitelikli bir bariatrik cerrahi ekibine danışılması şarttır.

Yöntemin Avantajları:

Bariclip prosedürü nispeten geri alınabilir olarak kabul edilir, yani gerekirse klips çıkarılabilir.

İşlem, diğer bariatrik ameliyatlarda olduğu gibi midenin bir kısmının kesilmesini veya çıkarılmasını içermez.

Bazı bariatrik prosedürlerin aksine Bariclip, ince bağırsağın yeniden yönlendirilmesini veya gastrointestinal anatomide önemli değişiklikler yapılmasını içermez.

Klips, mide içindeki basıncın azaltılmasına yardımcı olabilir, bu da tokluk hissine ve gıda alımının azalmasına katkıda bulunabilir.

Bariclip prosedüründen sonra gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) semptomları azalabilir.