Metabolik Sendromun Tedavisi

Metabolik sendromun klasik tedavisi diyet egzersiz ve yaşam tarzı değişikliğidir. Bunların yeterli olmadığı koşullarda birtakım ilaçlar ve insülin tedavisi devreye girer. Ancak diyet egzersiz ve yaşam tarzı değişikliği ile birlikte ilaç kullanımı tip 2 şeker hastalarının ancak %15-20‘lik bir bölümünde tedavi hedeflerine ulaşır. Yapılan diyetlerle kilo kontrolü sağlayabilen hastaların oranı sadece %2 civarındadır. Yani hastaların %98’i ya hiç kilo veremez ya da verdiği kiloyu fazlasıyla geri aldı. Sonuç olarak obezitenin ve tip iki şeker hastalığının tedavisinde diyet egzersiz yaşam tarzı değişikliği ile istenen sonuçlar elde edilememektedir.

Obezitenin tedavisinde günümüze kadar pek çok ilaçlar denenmiştir. Ancak gerçekten etkili bir obezite ilacı henüz bulunmuş değildir.

Metabolik sendromun ameliyatla tedavi edilmesi ise günümüzde son derece yüksek başarıyla sonuçlanmaktadır. Metabolik sendrom deyince hastalarda mutlaka insülin direnci ve tip 2 diyabet gelişimi, hipertansiyon, vücut kitle indeksi yüksekliği, trigliserit yüksekliği, HDL-iyi kolesterol düşüklüğü, bel çevresinin fazlalığı birlikte bulunmaktadır. Ameliyatta metabolik sendrom tedavisinde tüm mekanizmaları düzeltemeyiz. Hastalık seyrinde çok önemli etkileri olan psikolojik durumu ve bebeklerdeki şeker ameliyatla değiştiremeyiz. Ancak geri kalan 6 mekanizmayı cerrahi ile değiştirebiliriz.

Prof. Dr. Burak Kavlakoğlu


Hasta Yorumları - Prof. Dr. Burak Kavlakoğlu

Tüp Mide Rehberi - Prof. Dr. Burak Kavlakoğlu