Mide Balonu Nedir?

Mide balonu kilo fazlası ameliyat için uygun olmayan hastalarda obezite cerrahisine bir alternatiftir.

Bazı durumlarda ise süper obez hastaların ameliyata kadar kilo vererek ameliyata hazırlanma sürecinde kullanılırlar.

Çoğu hasta ilk baştaki kilolarına bağlı olarak total vücut ağırlığının %15-35’ini verebilir.

Mide balonu nasıl takılır?

Cerrahi bir yöntem değildir. İşlem anestezi altında hasta tamamen uyuduktan sonra endoskopi eşliğinde gerçekleştirilir. Öncelikle midenin iç yüzü balon takılmasına engel bir durum olup olmadığını anlamak amacıyla incelenir. Balon takılmasına engel bir durum olmadığı görüldükten sonra endoskop yardımıyla balon yerleştirilir ve balonun özelliğine göre belli ölçüde hava veya mavi boyalı sıvıyla şişirilir. Midede kalma süresine ve balon içindeki sıvı miktarının ayarlanabilir olma özelliğine göre aynı amaca hizmet eden çeşitli balon tipleri bulunmaktadır. İşlemi gerçekleştirecek doktorunuz sizi bu konuda detaylı olarak bilgilendirecektir. İşlemden 12 saat önce yemek yemeyi, 6 saat önce de sıvı alımını durdurmalısınız. Balon şişirildikten sonra mide bulantısı olabileceği için buna uymak son derece önemlidir. İşlem yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlemden sonra 1-2 saat gözlem altında kalacaksınız sonra evinize gidebilirsiniz.  Bu işlem anestezi altında yapılacağı için sonrasında o gün araba kullanamazsınız. Mide balonuyla, cerrahi yöntemler kadar olmasa da etkili kilo kaybı sağlanabilir.

Avantajları

  • Cerrahi bir işlem değildir
  • Kolay ve hızlı bir şekilde yerleştirilir
  • Diyet ve egzersizle birleştirilirse uzun dönem etkili kilo kaybı sağlayabilir.
  • Mide balonuyla fazla kiloların en fazla %30’una kadar verilebilir.

Dezavantajları

  • Bazı hastalar balonu tolere edemeyebilir. Bulantı ve kusma atakları, mide krampları ilk günler problem olabilir.
  • Asit reflüye neden olabilir o yüzden hastalar uzun süre mide asit düşürücü ilaç kullanması gerekir.
  • Midede en fazla bir seneye kadar kalabilir. Sonrasında çıkarılması gerekir
  • Balon çıktıktan sonra verilen kiloların geri alınma riski vardır.

Mide balonu nasıl çalışır?

  • Midenizin iç hacminin belli bir bölümünü kaplayarak daha az yiyerek doymanıza yardımcı olur. Balon takılmadan önce maksimum yiyebildiğiniz miktarı balon takıldıktan sonra bir oturuşta yiyemezsiniz.
  • Mide balonunun diğer bir faydası aldığınız gıdaların mideden geçişini yavaşlatarak sizin daha uzun süre tokluk hissetmenize yardımcı olur.

Balon midemde ne kadar kalabilir?

Mide balonu mide içerisinde 6 ay kalacak şekilde dizayn edilmiştir. Bazı balonlar 1 seneye kadar kalabilmektedir. Sonrasında yine anestezi altında balon söndürülerek endoskopi yardımıyla çıkarılır.

Balonla ne kadar kilo verebilirim?

Bu size bağlı olmakla birlikte balonla 15-25 kg arasında verilebilir. Kaybettiğiniz miktar, başlangıç ağırlığınıza ve verilecek diyet ve egzersiz rejimini uygulama ve sürdürme yeteneğinize bağlıdır. Mide balonu çıkarıldıktan sonra tekrar kilo almamak için belli bir diyet ve egzersiz rejimini devam ettirmek mecburidir.

Yapılan çalışmalarda total vücut ağırlığının ortalama %15-35’inin balonla verilebildiğini gösterilmiştir.

Balon takıldıktan sonra ilk günler kendinizi biraz konforsuz hissedebilirsiniz. Bazı hastalar yemekten sonra bulantı hissedebilirler. Bazen kusma da olabilir. Balon takılan ilk hafta bu şikayetler giderek azalır ve ikinci haftadan itibaren bu şikayetler geçer. Birinci hafta açlık hissi duyulmazken ikinci hafta açlık hissi yavaş yavaş geri gelir ancak daha az yemekle doygunluk hissedilir. 3-6 haftalar arasında mideniz balona tamamen adapte olur ve daha fazla gıda tüketebilir hale gelirsiniz. Bu süreçte yeme alışkanlıklarınızı düzeltmeye çalışmalısınız. Yemekler yavaş yenilmeli ve doyma hissi gelir gelmez yemeyi bırakmalısınız. Alışma döneminde yemek sonrası mide bulantısı ve hıçkırık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durum aşırı veya hızlı yediğinizi gösterir. Sonraki haftalarda kilo kaybının devam etmesi için yaşam tarzı değiştirilmeli, egzersiz ve doğru beslenme alışkanlıkları hayatımızın olmazsa olmazı haline getirilmelidir.

Prof. Dr. Burak Kavlakoğlu


Hasta Yorumları - Prof. Dr. Burak Kavlakoğlu

Tüp Mide Rehberi - Prof. Dr. Burak Kavlakoğlu